نخستین گل پاک کن هوشمند جهان چه ویژگی هایی دارد؟

معرفی دستگاه گل پاک کن زعفران

نخستین گل پاک کن هوشمند جهان چه ویژگی هایی دارد؟

شرکت والی برای اولین بار در جهان، با استفاده از تکنولوژی های نوین و پیشرفته (hitech) سامانه ای برای فرآوری گل زعفران (یا همان گل پاک کن زعفران یا دستگاه پرکن زعفران ) طراحی و راه اندازی کرده و بعد از تست های نهایی و میدانی از سال جاری روانه بازار کرده است.

در ادامه تلاش میکنیم به معرفی این محصول، از جمله تاریخچه تولید و ارتقا، مشخصات عملکردی و نحوه کار و اجزا بپردازیم.

این سامانه فوق پیشرفته حاصل تلاش های یک تیم از خبرگان علمی و صنعتی کشور در شرکت والی است که هسته اولیه ان در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شد. برای مطالعه بیشتر در خصوص تاریخچه شرکت و محصول گل پاک کن زعفران مطلب زیر را بخوانید:

قصه اولین دستگاه هوشمند گل پاک کن زعفران و افتخارات کسب شده توسط والی

گل پاک کن هوشمند زعفران چگونه کار میکند؟

سامانه گل پاک کن زعفران شامل سه بخش اصلی است؛ فیدر یا تعذیه کننده، واحد شناسایی و برش و واحد جداساز
در بخش اول شما می توانید گل زعفران را به صورت انبوه در مخزن ورودی قرار دهید. فیدر گل ها را به نحو مطلوب از مخزن برداشته و وارد خط میکند. ظرفیت مخزن بیش از 10 کیلوگرم است که کاربر باید هر ساعت دو بار آن را پر کند.

بعد گلها وارد بخش شناسایی می شوند. در این بخش دستگاه بااستفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و انبوهی از اطلاعات درباره شکل و فرم و رنگ گل که در کامپیوتر سامانه ذخیره شده، گلها را شناسایی و نقطه برش را تعیین میکند. سپس عملیات برش گل از محل مناسب (با توجه به اینکه تولید زعفران پوشال یا نگین مدنظر باشد) توسط ربات های انجام می شود.

بعد از برش نیز اجزای گل وارد بخش جداساز می شوند که طی آن ابتدا گلبرگ ها در یک مخزن جدا می شوند. سپس سایر اجزا مثل پرچم، دمگل و نهایتا سرگل جداسازی می شوند. شما می توانید خروجی دستگاه را وارد خشک کن کرده و زعفران خشک با کیفیت بالا تحویل بگیرید.

مشخصات دستگاه گل پاک کن زعفران چیست؟

سامانه فعلی برای عملکرد با سرعت 25 کیلوگرم در ساعت و تولید محصول پوشال بهینه سازی شده است. میزان کار در شبانه روز نیز 20 ساعت در نظر گرفته شده است. ورودی دستگاه باید گل تازه زعفران باشد. هرچه گلها تازه تر و تردتر باشد عملکرد دستگاه بهتر و خروجی ها یکنواخت تر خواهد بود.

استفاده از محصول برای کسانی که می توانند بلافاصله گل تازه را از مزرعه به دستگاه منتقل کنند توصیه می شود. اگرچه تا چند ساعت بعد از برداشت هم عملکرد دستگاه مشابه حالت اسمی است اما با گذشت زمان و کاهش رطوبت گل، ظرفیت کاری باید اندکی کمتر در نظر گرفته شود.

اگرچه محصول با مشخصات فوق بهینه سازی شده و در حال عرضه به بازار است اما همچنان عملیات توسعه ای نیز در حال پیگیری است. از جمله اینکه با عملیات نرم افزاری و تقویت پایگاه داده و کالیبراسیون دستگاه با انواع مختلف گل، ظرفیت کاری تا 35 کیلوگرم در ساعت و بیشتر هم قابل افزایش است. همچنین امکان استفاده از گل با رطوبت کمتر، امکان جداسازی محصول نگین (تعبیه جداساز نگین) نیز در دست پیگیری است که هنوز تست های نهایی و تست دوام عملکرد روی آن انجام نشده است.

سامانه هوشمند گل پاک کن چقدر فضا می خواهد؟

شاید اطلاق دستگاه گل پاک کن به این سامانه خیلی دقیق نباشد، چرا که یک خط تولید کامل و بزرگ است که فضای کارگاهی مناسبی برای استقرار میطلبد و یک دستگاه منفرد نیست. فضای موردنیاز سامانه حدود 150 مترمربع است. دستگاه در دو چیدمان طولی و L قابل تولید است تا در کارگاه ها و فضاهای مختلف قابل استفاده باشد. تصاویر زیر این دو چیدمان دستگاه را نشان میدهد.

دستگاه با برق متناوب سه فاز کار میکند و حدود 7 نفر نیروی کار نیز نیاز دارد تا عملکرد را تکمیل کنند.

استفاده از دستگاه هوشمند گل پاک کن زعفران مزایای گسترده ای در حوزه کاهش هزینه نیروی کار، افزایش کیفیت و سلامت محصول تولیدی و … دارد که این مزایا را در کنار مزیت های مالی در مقالات دیگری تشریح خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *