بی توجهی به صنایع فرآوری و خشک کردن زعفران در سالهای گذشته

بی توجهی به صنایع فرآوری و خشک کردن زعفران در سالهای گذشته

زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس درباره حمایت از روش های مکانیزه فرآوری زعفران ضمن اشاره به بی توجهی به این موضوع در گذشته تصریح کرد: صنایعی که در بخش پاک کردن، فراوری و خشک کردن زعفران فعال هستند نیز، طی سال‌های اخیر مورد توجه نبوده اند و امسال به دنبال آن هستیم در فصل برداشت، شیوه‌های مکانیزه را جایگزین کنیم.

گلایه از بی توجهی دولت به زعفران

به گزارش دنیای زعفران زنگنه پیشتر موضوع گیری خاصی درباره مکانیزاسیون نداشت اما اکنون در آستانه فصل برداشت سال 1400 بر اهمیت مکانیزاسیون و حمایت از آن تاکید کرد.

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی ضمن گلایه از عدم توجه دولت به زعفران از رفتار تعاون روستایی در خرید و فروش زعفران هم انتقاد کرد و گفت که نهادهای قدرتمندی در حوزه زعفران شکل گرفته که در دستگاه های تصمیم ساز هم نفوذ کرده اند و حتی به مجلس هم رفت و آمد دارند. به گفته وی این نهادها مانع از سر و سامان دادن اوضاع در این صنعت شده اند.

وی در حمایت از روش های مکانیزه فراوری زعفران هم گفت:  صنایعی که در بخش پاک کردن، فراوری و خشک کردن زعفران فعال هستند نیز، طی سال‌های اخیر مورد توجه نبوده اند و امسال به دنبال آن هستیم در فصل برداشت، شیوه‌های مکانیزه را جایگزین کنیم.

عدم وجود حساسیت درباره زعفران

محسن زنگنه روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این در حالی است که می‌بینیم این وزارتخانه به برخی محصولات نظیر برنج، چای و برخی مرکبات توجه ویژه دارد و در مورد آنها حساسیت به خرج می‌دهد.

نفوذ نهادهای  قدرتمند در حوزه زعفران

وی ادامه داد: به گمان من دلیل این رویکرد وزارت جهاد کشاورزی به دلیل نهادهای قدرتمندی است که در حوزه زعفران شکل گرفته و همه جا نیز نفوذ دارند و مانع از این شده‌اند تا این حوزه سر و سامان پیدا کند.

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: این افراد، کسانی هستند که محل درآمدشان از محل صادرات زعفران است و همین افراد نیز در همه نهادها و دستگاههای تصمیم ساز هستند و اعمال نظر می کنند.

زنگنه افزود:من در مجلس به کرات این بزرگواران را می‌بینم که به بهانه‌های مختلف در کمیسیون کشاورزی یا سایر مجامع مشورتی حضور پیدا می‌کنند و چون رسانه در دست آنهاست قدرت را نیز در دست دارند.

وی ادامه داد: اصولاً ‌این قدرتی که این نهادها پیدا کرده و منافعی که از این محل می‌برند در فضای بی‌ سر و سامانی بازار سرمایه شکل گرفته است و تا وقتی این بی‌نظمی حاکم باشد به راحتی می‌توان با پنج تن زعفران قیمت را تحت‌تاثیر قرار داد.

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون به چند گزاره قطعی رسیده‌ایم که یکی از آنها این است که تعاونیهای روستایی که متولی خرید زعفران در سال‌های قبل بوده اند متاسفانه خیلی در راستای منافع کشاورز حرکت نمی‌کنند.

گلایه زنگنه از رفتار تعاون روستایی

زنگنه افزود: گواه این ادعا آن است که تعاونیهای روستایی ۵۰ تن زعفران در اختیار خود را باید به شرط صادرات عرضه می‌کردند که متاسفانه این شرط را برداشتند و همین باعث شد بازار زعفران دچار مشکل و تناقض شود از این رو تعاون روستایی در دولت قبل، آن طور که باید و شاید و انتظار می‌رفت در کنار کشاورز قرار نگرفت.

وی اضافه کرد: بر این اساس ضرورت دارد نهادی متولی خرید زعفران شود یا برای این امر تاسیس گردد که نسبت به زعفران هم انگیزه، هم تعصب و هم توان مالی برای انجام مانورهای حمایتی داشته‌ باشد.

ردیف بودجه 34 هزار میلیارد ریالی برای حمایت از محصولات

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: در این راستا اقدامی که انجام شد این‌ بود که مجلس برای نخستین بار ردیف بودجه‌ای برای حمایت از محصولات با قید نام زعفران به مبلغ ۳۴ هزار میلیارد ریال اختصاص داد تا آن مشکل مالی همیشگی در آستانه فصل برداشت تکرار نشود که به زودی چگونگی تخصیص آن اعلام خواهد شد.

تلاش برای حمایت از روش های مکانیزه فرآوری زعفران

زنگنه درباره حمایت از روش های مکانیزه فرآوری زعفران افزود: صنایعی که در بخش پاک کردن، فراوری و خشک کردن زعفران فعال هستند نیز، طی سال‌های اخیر مورد توجه نبوده اند و امسال به دنبال آن هستیم در فصل برداشت، شیوه‌های مکانیزه را جایگزین کنیم.

توضیحاتی درباره زعفران

از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران خراسان رضوی، هشت هزار و ۷۶۵ هکتار آن به تربت‌حیدریه اختصاص دارد و میانگین تولید زعفران در این شهرستان چهار کیلوگرم در هر هکتار و در مجموع میزان تولید زعفران در این خطه در سال حدود ۳۶ تن است.

فصل برداشت زعفران در منطقه تربت‌حیدریه به ترتیب در سه اقلیم سرد (رخ)، معتدل (مرکزی و زاوه) و گرم (مه‌ولات) از ۱۵ مهر آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.

شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − = 8