دستگاه سورتر هوشمند

دستگاه سورتر یکی از ماشین آلات صنعتی است که وظیفه تفکیک اجزاء و قطعات و دسته‌بندی آن را انجام می‌دهد. انواع سورترها شامل سورترهای مکانیکی، کالرسورتر و سورترهای هوشمند هستند. از سورترها در کشاورزی، صنایع پتروشیمی، معدنی، تفکیک زباله و … استفاده می‌شود. سورترهای هوشمند به وسیله تصویربرداری و پردازش تصویر، ناخالصی‌ها و یا محصولات مرجوعی را شناسایی کرده و سپس آن را به کمک عملکر مکانیکی یا جریان جت هوا از خط خارج می‌کند.

پروژه پیش‌ رو طراحی اولیه و ساخت نمونه آزمایشگاهی یک نمونه سورتر هوشمند نوار نقاله‌ای است. طراحی و ساخت نمونه‌ی دیگری از این محصول در شرکت والی انجام شده. هدف از انجام این پروژه دستیابی به محصول جدیدی با مشخصات عملکردی بالاتر و بهینه تر است.

– دسته بندی محصولات کشاورزی و در نتیجه استفاده از محصولات تفکیک شده در جای مناسب و بازار مناسب

– ایجاد امکان صادرات محصولات با کیفیت کشاورزی

– جلوگیری از سرایت خرابی به سایر محصولات

– امکان رسیدن به محصولات پلاستیکی با تفکیک مواد پتروشیمی با کیفیت بالاتر و حذف ناخالصی ها

– امکان تفکیک زباله های پلاستیکی و حفظ منابع

سورترهای موجود در بازار ایران اغلب کالرسورترها هستند که اغلب برای کشمش، برنج و برخی دیگر از حبوبات استفاده می‌شوند و برای سایر محصولات پیچیده مثل پسته، خرما، میگو، زرشک و زعفران دقت بالایی ندارند. این محصولات که عمدتا ساخت کشور چین هستند از نظر قیمتی مناسبند اما ازنظر حساسیت و دقت کیفیت بالایی ندارند. همچنین امکان تشخیص دقیق شکل یا تفکیک رنگ‌های نزدیک به هم را ندارند. از طرفی برای افزایش دقت باید حساسیت افزایش یابد که این موضوع منجر به کاهش ظرفیت می شود.

انواع سورترهای هوشمند اروپایی و آمریکایی از برندهایی مثل TOMRA و KEY سرعت و دقت مناسبی دارند ولی اولا به راحتی قابل تهیه نیستند، دوم هزینه تمام شده بالایی دارند نزدیک به 200 هزار دلار و سوم پشتیبانی و تعمیرات آن به خوبی و سرعت انجام نمی‌شود. نمونه‌های چینی نیز قیمتی در حد 70 هزار دلار دارند و از لحاظ پشتیبانی و تعمیرات وضعیت آن مشابه نمونه‌های اروپایی است.

شرکت والی برای تکمیل خط فرآوری زعفران خود سورترهای هوشمند نوار نقاله‌ای را توسعه داده است که دقت بالایی دارد و قابلیت شناسایی رنگ، شکل و اندازه را دارد  اما از نظر قیمتی بسیار بهتر از نمونه‌های اروپایی و چینی است. والی این محصول را بعد از چند سال تحقیق و توسعه تولید و در خط فرآوری گل زعفران به کار گرفته است و به صورت عملیاتی نیز رفع عیب و بهینه سازی کرده است. هم اکنون این محصول آماده است تا با تغییر نرم افزار و کد پردازشی، برای محصولات دیگری نظیر زرشک و گیاهان دارویی مورد استفاده قرار بگیرد. تصویر زیر مربوط به سورتر نوارنقاله ای توسعه داده شده توسط شرکت است.

 

سورتر هوشمند صنعتی و کشاورزی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای خرید یا سفارش اختصاصی‌سازی محصول با ما تماس بگیرید.